Item# 1750582
Part No.
1750582
Bright Zinc-It CRC 368g
Applications
En roscas, bordes expuestos, fijaciones, conductos, flejes, soldaduras, vallas, barandales, rejillas, postes eléctricos, carcasas para paneles de interruptores, canaletas de lluvia, señales, puertas, remolques, contenedores de residuos, pasarelas, y barandales de seguridad.
| Appearance | Gray Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1750581 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | Extremadamente Flamable |
| Contenido Neto | 368 g |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Dielectric Strength | Conductive |
| Dry Time Fully Dry | 48 Hours |
| Dry Time Tack Free | 20 Minutes |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Thickness | 1.5 to 3 Mils |
| Film Type | Dry, Gray, Shiny Finish |
| Flash point (C) | -19°C |
| Flash point (F) | -2.2°F |
| Generic Description | Cold Galvanized Coating |
| I 2 of 5 Code | 30078254000160 |
| Original Legacy | 18414 |
| Item Number | 1750582 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Recoat | 20 Minutes to 16 Hours |
| Removal (How To) | Remove with petroleum solvents. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| Seguro con plásticos | No |
| UPC Code | 078254000169 |
| Unidades por caja | 12 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 368 Gram Aerosol |
USA EN
Canada EN