Item# 1008236
Part No.
007094
Weld-Aid® Nozzle-Dip HD® 32 Ounce
Description
The leading water-based gel. Reduces spatter buildup on nozzles and tips. Excellent cooling properties for longer tip and nozzle life. Can dip hot or cold, gel will not migrate into liner. Non-flashing and paintable.
Applications
For spatter build up on nozzles and tips.
| Appearance | Gel |
|---|---|
| Case Number | 1008137 |
| Case Weight | 2.39 lbs |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 32 oz |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Evaporation Rate | Not Determined |
| Film Thickness | NA |
| Flash point (C) | 93.9 °C |
| Flash point (F) | 201 °F |
| Generic Description | HD NOZZLE DIP GEL (32OZ/.95L) |
| I 2 of 5 Code | 30731592709415 |
| Marca | Weld-Aid |
| Item Number | 1008236 |
| Propellant | N/A |
| UPC Code | 731592709414 |
| Unidades por caja | 6 |
| Unit Dimensions | 4.25H x 4.75W x 4.75D in |
| Unit Package Description | 32 Ounce Jar |
| VOC % (Consumer Product def) | 1.4 |
| VOC % (Federal) | 1.4 |
| VOC Category | Not Regulated |
| VOC Lbs./Gal. (Federal) | 0.114 |
| VOC g/L (Consumer Product def) | 13.7 |
| VOC g/L (Federal) | 13.7 |
| VOC lbs/gal (Consumer Prod def) | 0.114 |
USA EN
Canada EN