Item# 1751478
Part No.
1751478
Ultra-Lite 3-36 CRC 311g
Applications
Cerraduras, pasadores, bisagras, calibres, machos de roscar, troqueles, accesorios, ventiladores, equipos de procesamiento de metales de precisión, chapado de metales, máquinas de monedas, superficies de trabajo sólidas, clips, muelles, botones de control, interruptores, bujes, correderas de ventanas, y rodillos.
| Appearance | Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1751477 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 311 g |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, flammable,Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 34,800 Volts |
| Dry Time Fully Dry | 30 Minutes |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Thickness | 0.05 Mils |
| Film Type | Ultra Thin and Dry |
| Flash point (C) | 90°C |
| Flash point (F) | 194°F |
| Generic Description | Ultra Thin Non Staining Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254031607 |
| Military Specification Number | Mil-PRF-16173E, Grade 3 (Corrosion test only) |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 017425 |
| Original Legacy | 03160 |
| Item Number | 1751478 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with petroleum solvents, Stoddard solvent or mineral spirits. |
| Restricted From Sale In | N/A |
| Seguro con plásticos | No |
| UPC Code | 078254031606 |
| Unidades por caja | 1 |
| Unit Dimensions | 34.92H x 28.57W x 28.57D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce Aerosol |
| Use Restrictions | None known |
| Working Temp (C) | -40 to148.9°C |
| Working Temp (F) | -40 to 300°F |
USA EN
Canada EN