Item# 1751380
Part No.
1751380
Sta-Lube grasa multiuso de grado alimenticio 10X396g
Applications
En cualquier lugar donde se necesite lubricación y pueda entrar en contacto con alimentos, maquinaria de embotellado, cervecerías, enlatados, equipos de empaquetado y cartón, lácteos, equipos de procesamiento y manejo de alimentos, plantas de procesamiento de carne, cerradoras de alta velocidad y presión,
| 4 Ball EP | 500 Kg Weld |
|---|---|
| 4 Ball Wear | 0.6 mm typical |
| Case Number | 1751379 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 396 g |
| DOT Proper Shipping Name | _EMPTY_VALUE_ |
| Evaporation Rate | Very Slow |
| Flash point (C) | 221.1°C |
| Flash point (F) | 430°F |
| Generic Description | Multi-purpose Food Grade Grease |
| I 2 of 5 Code | 30078254000580 |
| ISO Viscosity Grade | 68 |
| NLGI Grade | 2 |
| NSF Category Code | H1 |
| NSF Number | 157756 |
| Original Legacy | SL35600 |
| Pour Point (C) | -17.78°C |
| Pour Point (F) | 0°F |
| Item Number | 1751380 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with a degreaser or brake cleaner product. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| Timken OK Load [Lbs.] | 40 Lbs |
| UPC Code | 078254000589 |
| Unidades por caja | 1 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 5.59W x 5.59D cm |
| Unit Package Description | 14 Ounce Cartridge |
| Water Washout | 5 |
| Worked Penetration | 265 to 295 |
| Working Temp (C) | -34.4 to 149°C |
| Working Temp (F) | -30 to 300°F |
USA EN
Canada EN