Item# 1006583
Part No.
8SL3310
Sta-Lube grasa de litio de uso general 397g
Applications
Bisagras, pasadores, carriles de puertas basculantes, engranajes abiertos, cadenas, cables, transportadores deslizantes, carriles guía, levas, pistones, maquinaria, herramientas, y equipos. Lubricante de rodaje para baleros.
| Appearance | Amber Semi-Solid to Solid Grease |
|---|---|
| Case Number | 1006582 |
| Cases Per Pallet | 150 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | Sin clasificación |
| Contenido Neto | 397 g |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flash point (C) | 150°C |
| Flash point (F) | 302°F |
| Generic Description | Lithium General Purpose Grease |
| I 2 of 5 Code | 30072213833103 |
| ISO Viscosity Grade | 150 |
| NLGI Grade | 2 |
| Oil Separation | <10% |
| Pour Point (C) | -26°C |
| Pour Point (F) | -15°F |
| Item Number | 1006583 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with a degreaser or brake cleaner product. |
| UPC Code | 072213331080 |
| Unidades por caja | 10 |
| Unit Dimensions | 23.65H x 5.41W x5.41D cm |
| Unit Package Description | 14 Ounce (414 ml) Cartridge |
| Water Washout | <15% |
| Worked Penetration | 265 to 295 |
| Working Temp (C) | -17.8 to 121°C |
| Working Temp (F) | 0 to 250°F |
USA EN
Canada EN