Item# 1751543
Part No.
1751543
SP-400 inhibidor de corrosión CRC 19L
Applications
Motores, ejes, equipos expuestos a la intemperie, almacenamiento al aire libre de materias primas y productos acabados.
| Appearance | Dark Amber Viscous Liquid |
|---|---|
| Cases Per Pallet | 24 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 19 Liter |
| DOT Proper Shipping Name | Petroleum Products, N.O.S. (Mineral Pollutant) |
| Dry Time Tack Free | 1 Hour |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Thickness | 2 Mils |
| Film Type | Waxy, Dry, Transparent |
| Flash point (C) | 48°C |
| Flash point (F) | 119°F |
| Generic Description | Corrosion Inhibitor (Extreme Duty) |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 159331 |
| Original Legacy | 03286 |
| Item Number | 1751543 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | May be removed with mineral spirits, Stoddard solvents, or Alaphatic Petroleum solvents. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States & Canada. |
| Seguro con plásticos | No |
| UPC Code | 078254000787 |
| Unidades por caja | 1 |
| Unit Dimensions | 34.92H x 28.57W x 28.57D cm |
| Unit Package Description | 5 Gallon Pail |
| Working Temp (C) | -20 to 79.4°C |
| Working Temp (F) | -4 to 175°C |
USA EN
Canada EN