Item# 1008053
Part No.
MX05017
Silenciador para frenos de disco CRC 255g
Applications
Placas de respaldo, puntos de contacto de las balatas, balatas de freno de disco
| Appearance | Red Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1008052 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | Extremadamente Flamable |
| Contenido Neto | 255 g |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 26,600 Volts/Mil |
| Evaporation Rate | Moderate |
| Film Type | Dry |
| Flash point (C) | -20°C |
| Flash point (F) | -4°F |
| Generic Description | Disc Brake Quiet |
| I 2 of 5 Code | 50078254050176 |
| Item Number | 1008053 |
| Propellant | Propane |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates and chlorinated solvents. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| UPC Code | 078254050171 |
| Unidades por caja | 1 |
| Unit Dimensions | 15.86H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 255 gr Aerosol |
USA EN
Canada EN