Item# 1751368
Part No.
1751368
Silaramic grasa para sistema de frenos CRC 141g
Applications
Todos los sistemas y componentes de freno, incluyendo cálipers, bujes, orificios, pasadores, insertos, anclas, pernos, cálipers con pernos.
| Appearance | Off White Semi Solid Grease |
|---|---|
| Case Number | 1751367 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | Sin clasificación |
| Contenido Neto | 141 g |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Elastomer Compatibility | Compatible |
| Evaporation Rate | Very Slow |
| Film Type | Grease |
| Flash point (C) | 288°C |
| Flash point (F) | 550°F |
| Generic Description | Brake Maintenance |
| I 2 of 5 Code | 30078254053616 |
| Leakage | Not Determined |
| NLGI Grade | 2 |
| Oil Separation | 0.2 |
| Original Legacy | 05361 |
| Item Number | 1751368 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with brake parts cleaner |
| Restricted From Sale In | N/A |
| Seguro con plásticos | Sí |
| UPC Code | 078254053615 |
| Unidades por caja | 1 |
| Unit Dimensions | 6.25H x 2W x 2D cm |
| Water Washout | 0.25 |
| Worked Penetration | 265 to 295 |
| Working Temp (C) | -45.6 to 1649°C |
| Working Temp (F) | -50 to 3000°F |
USA EN
Canada EN