Item# 1750642
Part No.
1750642
Screwloose aceite penetrante CRC 311g
Applications
Tuercas y pernos, pasadores, tornillos, bujes, clips, bisagras, broches, agarraderas, tapones, candados, rondanas, y rieles.
| Appearance | Clear Light Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1750641 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 311 g |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 60,000 Volts |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Type | Thin, Non-Drying |
| Flash point (C) | 60.6°C |
| Flash point (F) | 141°F |
| Generic Description | Penetrating Oil Screw Loose |
| I 2 of 5 Code | 30078254000252 |
| KB Value | 28 |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 157687 |
| Original Legacy | 03060 |
| Item Number | 1750642 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with mineral spirits or degreasers etc. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| Seguro con plásticos | Sí |
| UPC Code | 078254000251 |
| Unidades por caja | 12 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Working Temp (C) | Max 148.9°C |
| Working Temp (F) | Max 300°F |
USA EN
Canada EN