Item# 1750702
Part No.
1750702
Removedor de juntas CRC 340g
Applications
Motores, bombas, bridas, metal, y piedra
| Appearance | Slightly hazy viscous liquid |
|---|---|
| Case Number | 1750699 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 340 g |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flash point (C) | -20.0 °C |
| Flash point (F) | -4.0 °F |
| Generic Description | Paint and Decal Remover |
| I 2 of 5 Code | 30078254000375 |
| NSF Category Code | C3 |
| NSF Number | 157753 |
| Original Legacy | 03017 |
| Item Number | 1750702 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Wipe or scrape off |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| Seguro con plásticos | No |
| UPC Code | 078254000374 |
| Unidades por caja | 12 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (340 gr) Aerosol |
USA EN
Canada EN