Item# 1751408
Part No.
1751408
Power Lube lubricante industrial con PTFE CRC 311g
Applications
Baleros, engranajes, varillaje, motores, cadenas, cables, rodillos, barras guía, poleas, levas, válvulas, rótulas, bisagras, correderas, herramientas de corte, machos de rosca, troqueles, pistones, equipo de maniobras, bandas transportadoras, elevadores, ascensores, puertas, y ventiladores.
| 4 Ball EP | 1134 kg |
|---|---|
| 4 Ball Wear | 0.64 mm |
| Appearance | Light Amber Liquid w/white precipitate |
| Case Number | 1751407 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 311 g |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, flammable,Limited Quantity |
| Dielectric Strength | pH |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Wet |
| Flash point (C) | -6.7°C |
| Flash point (F) | 20°F |
| Generic Description | High Performance Lubricant with PTFE |
| I 2 of 5 Code | 30078254030457 |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 017403 |
| Original Legacy | 03045 |
| Item Number | 1751408 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with petroleum solvents or mineral spirits |
| Seguro con plásticos | No |
| UPC Code | 078254030456 |
| Unidades por caja | 1 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Working Temp (C) | Max 148.9°C |
| Working Temp (F) | Max 300°F |
USA EN
Canada EN