Item# 1750625
Part No.
1750625
Lubricante multiuso CRC 3-36 312g
Applications
Tubos, piezas de fundición, engranajes, varillas para soldar, cables, accesorios, troqueles, plantillas, calces, mandriles, varillas de perforación, piezas tratadas con calor, superficies mecanizadas, soldaduras acabadas, extrusiones de aluminio, herramientas neumáticas, bandas transportadoras, juntas trabadas, cerraduras, elevadores, etc.
| Appearance | Clear Blue-Green Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1750624 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 311 g |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 38,800 Volts |
| Evaporation Rate | Slow |
| Federal Specification Number | O-W-1284,V-V-P-216 |
| Film Thickness | 0.025 to 0.075 Mils |
| Film Type | Non-Drying |
| Flash point (C) | 89°C |
| Flash point (F) | 192°F |
| Ford Tox No | 011920 |
| Generic Description | Multi-Purpose Precision Lubricant & Corrosion Inhibitor |
| I 2 of 5 Code | 30078254000221 |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 157684 |
| Original Legacy | 03005 |
| Item Number | 1750625 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with petroleum products, mineral spirits, or contact cleaner. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| Seguro con plásticos | No |
| UPC Code | 078254000220 |
| Unidades por caja | 12 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Working Temp (C) | -45.6 to 121.1°C |
| Working Temp (F) | -50 to 250°F |
USA EN
Canada EN