Item# 1750686
Part No.
1750686
Lubricante multiuso CRC 3-36 19L
Applications
Tubos, piezas de fundición, engranajes, varillas para soldar, cables, accesorios, troqueles, plantillas, calces, mandriles, varillas de perforación, piezas tratadas con calor, superficies mecanizadas, soldaduras acabadas, extrusiones de aluminio, herramientas neumáticas, bandas transportadoras, juntas trabadas, cerraduras, elevadores, etc.
| Appearance | Clear Blue-Green Liquid |
|---|---|
| Cases Per Pallet | 24 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 19Liter |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Dielectric Strength | 38,800 Volts |
| Evaporation Rate | Slow |
| Federal Specification Number | O-W-1284,V-V-P-216 |
| Film Thickness | 0.025 to 0.075 Mils |
| Film Type | Non-Drying |
| Flash point (C) | 89°C |
| Flash point (F) | 192°F |
| Ford Tox No | 017259 |
| Generic Description | Multi-Purpose Precision Lubricant & Corrosion Inhibitor |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 157706 |
| Original Legacy | 03009 |
| Item Number | 1750686 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum products, mineral spirits, or contact cleaner. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| Seguro con plásticos | No |
| UPC Code | 078254000343 |
| Unidades por caja | 1 |
| Unit Dimensions | 34.92H x 28.57W x 28.57D cm |
| Unit Package Description | 5 Gallon Pail |
| Working Temp (C) | -45.6 to 121.1°C |
| Working Temp (F) | -50 to 250°F |
USA EN
Canada EN