Item# 1751365
Part No.
1751365
Lubricante de silicona de uso pesado CRC 311g
Applications
Motores, bombas, bridas, metal, y piedra
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1751364 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | Extremadamente Flamable |
| Contenido Neto | 311 g |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dry Time Fully Dry | 1 Minute |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Thin, Dry |
| Flash point (C) | <-18°C |
| Flash point (F) | <0°F |
| Generic Description | Multi-Purpose Silicone Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254000603 |
| Original Legacy | 05174 |
| Item Number | 1751365 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with soap & water, CRC HydroForce® All Purpose, etc. and elbow power (scrubbing). |
| Seguro con plásticos | No |
| UPC Code | 078254000602 |
| Unidades por caja | 1 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Working Temp (C) | -40 to 204.4°C |
| Working Temp (F) | -40 to 400°F |
USA EN
Canada EN