Item# 1751883
Part No.
1751883
Knock'er Loose solvente penetrante CRC 368g
Applications
Tuercas y pernos, pasadores, tornillos, bujes, clips, bisagras, broches, agarraderas, tapones, candados, rondanas, y rieles.
| Appearance | Reddish Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1751884 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 368 g |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, flammable,Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 35,200 Volts |
| Evaporation Rate | Moderate |
| Film Type | Thin, Non-Drying |
| Flash point (C) | 64°C |
| Flash point (F) | 147°F |
| Generic Description | Penetrating Solvent |
| I 2 of 5 Code | 30078254000924 |
| KB Value | 61 |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 132079 |
| Original Legacy | 03020 |
| Item Number | 1751883 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with Petroleum Distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| Seguro con plásticos | No |
| UPC Code | 078254000923 |
| Unidades por caja | 1 |
| Unit Dimensions | 19.68H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 ounce spray (453 grams) |
USA EN
Canada EN