Item# 1751428
Part No.
1751428
Knock'er Loose Plus solvente penetrante CRC 326g
Applications
Tuercas y pernos, pasadores, tornillos, bujes, clips, bisagras, broches, agarraderas, tapones, candados, rondanas, y rieles.
| Appearance | Red liquid |
|---|---|
| Case Number | 1751427 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 326 g |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, flammable |
| Evaporation Rate | Moderate |
| Film Type | Thin, Non-Drying |
| Flash point (C) | 64°C |
| Flash point (F) | 147°F |
| Generic Description | Super Penetrant |
| I 2 of 5 Code | 30078254030273 |
| KB Value | 61 |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 139154 |
| Original Legacy | 03027 |
| Item Number | 1751428 |
| Propellant | HFC-152a |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates |
| Seguro con plásticos | No |
| UPC Code | 078254030272 |
| Unidades por caja | 1 |
| Unit Dimensions | 23.50H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
USA EN
Canada EN