Item# 1751362
Part No.
1751362
K&W Copper-Coat aerosol 255g
Applications
Transmisiones automáticas, placas de cubierta, cabezas diésel, motores de alta compresión, sobrealimentadores de turbina de alta velocidad, bombas hidráulicas
| Appearance | Copper Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1751361 |
| Cases Per Pallet | 126 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | Extremadamente Flamable |
| Contenido Neto | 255 g |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Dry Time Fully Dry | 1 to 2 minutes |
| Evaporation Rate | Not Determined |
| Film Type | Tacky |
| Flash point (C) | -20 °C |
| Flash point (F) | -4 °F |
| Generic Description | Gasket Compound |
| I 2 of 5 Code | 30078254000610 |
| Original Legacy | 401612 |
| Item Number | 1751362 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Gasket Remover |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States and Canada. |
| Seguro con plásticos | Sí |
| UPC Code | 078254000619 |
| Unidades por caja | 12 |
| Unit Dimensions | 19.51H x 5.77W x 5.77D cm |
| Unit Package Description | 340 Gram Aerosol |
| Working Temp (C) | -62.2 to 204.4°C |
| Working Temp (F) | -80 to 400°F |
USA EN
Canada EN