Item# 1751405
Part No.
1741405
Grasa sintética de grado alimenticio CRC 10X396g
Applications
Equipos de procesamiento y manejo de alimentos, cervecerías, enlatados, equipos de empaquetado y cartón, lácteos, y plantas de procesamiento de carne.
| 4 Ball Wear | 0.74 mm (ASTM D-2266) |
|---|---|
| Appearance | Clear, Colorless Grease |
| Case Number | 1751404 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 396 g |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Evaporation Rate | Not Determined |
| Flash point (C) | 265.6°C |
| Flash point (F) | 510°F |
| Generic Description | Synthetic Food Grade Grease |
| I 2 of 5 Code | 30078254000634 |
| NLGI Grade | 0.84 |
| NSF Category Code | H1 |
| NSF Number | 144237 |
| Oil Separation | 0.5 |
| Original Legacy | SL35610 |
| Pour Point (C) | -52.78°C |
| Pour Point (F) | -63°F |
| Item Number | 1751405 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with a degreaser. |
| Restricted From Sale In | N/A |
| Seguro con plásticos | Sí |
| UPC Code | 078254000633 |
| Unidades por caja | 10 |
| Unit Dimensions | 23.50H x 5.59W x 5.59D cm |
| Unit Package Description | Cartucho de 14 onzas |
| Worked Penetration | 265 to 295 |
| Working Temp (C) | -34 to 232°C |
| Working Temp (F) | -30 to 450°F |
USA EN
Canada EN