Item# 1751560
Part No.
1751560
Grasa roja para taladro CRC EP 396g
Applications
Aplicación en perforación y minería, placas de apoyo, rótulas, puntos de chasis, baleros de bola y de rodillo para construcción, baleros de rueda loca, usos industriales, baleros con bloque de almohadilla, baleros de rueda dentada, juntas en U, bombas de agua, baleros de rueda.
| 4 Ball EP | 315 Kgf |
|---|---|
| 4 Ball Wear | 0.45 |
| Appearance | Red, Smooth, Tacky |
| Case Number | 1751561 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 396 g |
| DOT Proper Shipping Name | _EMPTY_VALUE_ |
| Evaporation Rate | Not Applicable |
| Flash point (C) | 150°C |
| Flash point (F) | 302°F |
| Generic Description | Extreme Pressure Lithium Complex Grease |
| I 2 of 5 Code | 30072213364003 |
| Leakage | 2.0 |
| NLGI Grade | 2 |
| Oil Separation | 1.0 |
| Original Legacy | SL3640 |
| Item Number | 1751560 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with a degreaser |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| Seguro con plásticos | Sí |
| Timken OK Load [Lbs.] | 80 Lbs |
| UPC Code | 072213364002 |
| Unidades por caja | 1 |
| Unit Dimensions | 23.64H x 5.41W x 5.41D cm |
| Unit Package Description | 14 Ounce Cartridge |
| Water Washout | 2.5 at 175°F |
| Worked Penetration | 265 to 295 |
| Working Temp (C) | -23 to 204°C |
| Working Temp (F) | -10 to 400°F |
USA EN
Canada EN