Item# 1008073
Part No.
MX05113
Grasa dieléctrica de grado técnico CRC 93g
Applications
Conexiones eléctricas, disyuntores, contactos, protectores de bujías, conectores de remolque, distribuidor HEI, terminales de batería, contactos, lubricación de plástico, piezas de hule, y juntas tóricas.
| Appearance | Opaque White Gel |
|---|---|
| Case Number | 1008072 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | Sin clasificación |
| Contenido Neto | 93 g |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non-Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | >450 Volts/Mil |
| Federal Specification Number | FDA-CFR-21-178.3570 |
| Film Type | Non-Curing Silicone Paste |
| Flash point (C) | >300°C |
| Flash point (F) | >572°F |
| Generic Description | Dielectric Grease |
| I 2 of 5 Code | 50078254051135 |
| Military Specification Number | SAE-AS-8660 |
| NLGI Grade | 2 |
| Oil Separation | <1% |
| Item Number | 1008073 |
| Propellant | Nitrogen |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates and chlorinated solvents. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| Seguro con plásticos | Seguro en la mayoría de los plásticos (pruebe en un área pequeña) |
| UPC Code | 078254051130 |
| Unidades por caja | 1 |
| Unit Dimensions | 22.23H x 5.08W x 5.08D cm |
| Unit Package Description | 93 gr Pressurized Can |
| VOC % (Consumer Product def) | <1 |
| VOC % (Federal) | <1 |
| VOC Lbs./Gal. (Federal) | <0.13 |
| VOC g/L (Consumer Product def) | <0.01 |
| VOC g/L (Federal) | <15.5 |
| VOC lbs/gal (Consumer Prod def) | <0.1 |
| Worked Penetration | Varies with grade |
| Working Temp (C) | -56.7 to 204.4°C |
| Working Temp (F) | -70 to 400°F |
USA EN
Canada EN