Item# 1751470
Part No.
1751470
Grasa dieléctrica CRC 93g
Discontinued
Applications
Cuadros eléctricos, iluminación exterior, marcadores, semáforos, postes de alta tensión, transformadores, seccionadores, mecanismos de conmutación, contactos eléctricos, bujías, terminales de batería, sujetadores, juntas tóricas, piezas de goma y de plástico.
| Appearance | Solid Paste |
|---|---|
| Case Number | 1751469 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 93 g |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non-Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | >450 Volts/Mil |
| Evaporation Rate | Not Determined |
| Federal Specification Number | FDA-CFR-21-178.3570 |
| Film Type | Non-Curing Silicone Paste |
| Flash point (C) | >300°C |
| Flash point (F) | >572°F |
| Generic Description | Non-Curing Silicone Compound for Sealing, Lubricating, Protecting, And Insulating Electrical Components |
| I 2 of 5 Code | 30078254020854 |
| Military Specification Number | SAE-AS-8660 |
| NLGI Grade | 2 |
| NSF Category Code | H1 |
| NSF Number | 151609 |
| Oil Separation | <1% |
| Original Legacy | 02085 |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1751470 |
| Propellant | Nitrogen |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates and chlorinated solvents |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| Seguro con plásticos | Seguro en la mayoría de los plásticos (pruebe en un área pequeña) |
| UPC Code | 078254020853 |
| Unidades por caja | 1 |
| Unit Dimensions | 22.23H x 5.72W x 5.72D cm |
| Unit Package Description | 6 Ounce Pressurized Tube with Select-a-BEAD® Nozzle |
| Worked Penetration | Varies with grade |
| Working Temp (C) | -56.7 to 204.4°C |
| Working Temp (F) | -70 to 400°F |
USA EN
Canada EN