Item# 1751816
Part No.
1751816
Grasa dieléctrica CRC 283g
Discontinued
Applications
Cuadros eléctricos, iluminación exterior, marcadores, semáforos, postes de alta tensión, transformadores, seccionadores, mecanismos de conmutación, contactos eléctricos, bujías, terminales de batería, sujetadores, juntas tóricas, piezas de goma y de plástico.
| Appearance | Translucent to Opaque Gel Paste |
|---|---|
| Case Number | 1751817 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 453 g |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, flammable,Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 13,960 Volts |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Non-Curing Silicone Paste |
| Flash point (C) | -15.6°C |
| Flash point (F) | 3.9°F |
| Generic Description | Non Curing Silicone Lubricating Compound with Perma-Lock® |
| I 2 of 5 Code | 30078254000863 |
| NLGI Grade | 2 |
| NSF Category Code | H1 |
| NSF Number | 130627 |
| Original Legacy | 03082 |
| Product Lifecycle Status | DSEL |
| Item Number | 1751816 |
| Propellant | HFC-152a |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| Seguro con plásticos | No seguro con plásticos |
| UPC Code | 078254000862 |
| Unidades por caja | 1 |
| Unit Dimensions | 19.68H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 ounce spray (453 grams) |
| Working Temp (C) | -56.7 to 204.4°C |
| Working Temp (F) | -70 to 400°F |
USA EN
Canada EN