Item# 1751411
Part No.
1751411
Grasa blanca de grado alimenticio CRC 283g
Applications
PARA USO DE: Panaderías, embotelladoras, cervecerías, enlatadoras, lácteos.
| 4 Ball EP | Weld at 500 kgf |
|---|---|
| Appearance | White Cream |
| Case Number | 1751410 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | No es un producto de consumo |
| Contenido Neto | 283 g |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, flammable Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Grease |
| Flash point (C) | -9°C |
| Flash point (F) | 15.8°F |
| Generic Description | White Aerosol Grease with Perma-Lock® |
| I 2 of 5 Code | 30078254030389 |
| ISO Viscosity Grade | No Determined |
| NLGI Grade | 2 |
| NSF Category Code | H1 |
| NSF Number | 138530 |
| Original Legacy | 03038 |
| Item Number | 1751411 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with a degreaser or brake cleaner product |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| Seguro con plásticos | Sí |
| Timken OK Load [Lbs.] | 40 |
| UPC Code | 078254030388 |
| Unidades por caja | 12 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Worked Penetration | 265 to 295 |
| Working Temp (C) | -17.8 to 232.2°C |
| Working Temp (F) | 0 to 450°F |
USA EN
Canada EN