Item# 1752884
Part No.
ER054
Evapo-Rust eliminador de óxido de alta resistencia CRC 3.78L
Applications
Restaura antigüedades oxidadas, piezas automotrices, equipo de campamento, ferretería, herramientas, utensilios de cocina de hierro fundido, herramientas de jardinería, y mucho más, y los deja como nuevos.
| 4 Ball EP | N/A |
|---|---|
| 4 Ball Wear | N/A |
| Appearance | Clear to Yellow Liquid |
| Case Number | 1752885 |
| Case Weight | 9.5 lbs |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | Sin clasificación |
| DOT Proper Shipping Name | _EMPTY_VALUE_ |
| Dielectric Strength | Not Determined |
| Elastomer Compatibility | N/A |
| Evaporation Rate | Moderate |
| Film Thickness | N/A |
| Film Type | Not Applicable |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Ford Tox No | N/A |
| Gap Fill | N/A |
| Generic Description | Rust Remover |
| I 2 of 5 Code | 00899303064099 |
| ISO Viscosity Grade | N/A |
| KB Value | N/A |
| Leakage | N/A |
| Locking Strength | N/A |
| Low Temp Torque | N/A |
| NSF Number | N/A |
| Oil Separation | N/A |
| Item Number | 1752884 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with water. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| Treatment Ratio | Use as is |
| UPC Code | 899303064099 |
| Unit Dimensions | 7" w X 4.5"d x 10.5" h |
| Unit Package Description | 3.78 LITRE BOTTLE |
| Working Temp (C) | 18°C - 49°C |
| Working Temp (F) | 65°F - 120°F |
| pH | 5.0-6.0 |
USA EN
Canada EN