Item# 1751876
Part No.
1751876
De-Squeak tratamiento acondicionador para frenos CRC 319g
Applications
Rotores y tambores para freno nuevos, usados, o recién cortados (torneados). Seguro para su uso en todo tipo de sistemas de frenos, incluyendo ABS.
| Appearance | Gray Film |
|---|---|
| Case Number | 1751881 |
| Cases Per Pallet | 1 |
| Clasificación de Flamabilidad CPSC | Extremadamente Flamable |
| Contenido Neto | 319 g |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Evaporation Rate | Not Determined |
| Film Type | Thin Dry |
| Flash point (C) | -17.0°C |
| Flash point (F) | 1.4°F |
| Generic Description | De-Squeak Brake Conditioning Treatment |
| I 2 of 5 Code | 60078254000963 |
| Original Legacy | 05080 |
| Item Number | 1751876 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with a degreaser or brake cleaner product |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States and Canada. |
| UPC Code | 078254000961 |
| Unidades por caja | 1 |
| Unit Dimensions | 24.89H x 6.68W X 6.68D cm |
| Unit Package Description | 454 Gram Aerosol |
| Working Temp (C) | -23.3 to 982.2°C |
| Working Temp (F) | -10 to 1800°F |
USA EN
Canada EN